Evlilik Kader midir ?

Evlilik Kader midir ?

Evlilik kadermi sorusunu iki şekilde inceleyecek olursak ilk boyutu İslami yönde ikinci boyutuda sosyolojik yönde olacaktır. İslami yönden balıkdığında, aslında önce kaderin İslam dininde nasıl bir yere sahip olduğunu bilmek gerekiyor. Kader, “Allaha ait bilgi, Allahın olacakları ve olanları eksiksiz bilmesi” gerçeğine dayanıyor. Bir din adamına yöneltilen evlilik kader mi sorusuna din adamının verdiği cevap şu olmuştur; “Allah bir çiftin konuyla ilgili şartları yerine getirip evlenip evlenmeyeceğini ezelde bilir ve bunuda yazar ancak olabilme şartları içinde dua var ise bunuda bilir, bu şart yerine gelirse evlilik gerçekleşir. Biz kaderimizi bilmiyoruz, ama irademize bağlı şeylerde neyin nasıl yapılması gerektiğini biliyoruz, bir de Allah’ın, irademize bağlı kıldığı işlerde kaderin, bizim isteme ve teşebbüsümüze bağlı bulunduğunu biliyoruz; bu manada kaderimizi biz tayin etmiş gibi oluyoruz, bu şuur içinde davranmalı, yaptığımızdan sorumlu olduğumuzu unutmamalıyız” Yani özetle aslında evlenmek kadermi sorusunun mutlak cevabında aslında kaderimize yön verebileceğimiz gerçeğini bilerek hareket etmemizdir.

Evlilik kader midir – sorusunun ikinci boyutu tamamen sosyolojik olarak ele alınarak cevaplandırılabilir

Dünya kurulduğundan beri çeşitli şekillerde süre gelen evlilik müessesesi toplumlar var oldukça da devam edecektir. Her bireyin yetişkin olduktan sonra evliliğe bakış açısı ve evlilik yetisi gelişmektedir. Evlilik toplum baskısı ve dayatmasıyla yapılırsa elbetteki bir kader olarak karşımıza çıkacaktır. Çünkü burada mutlak sonuç olarak irademiz dışında gelişecektir. Ancak evlilik kişinin kendi iradesi ve yönlenmesiyle ve iç sesinin tınısıyla olacaksa kader olmaktan çıkıp kendi irademize dönecektir çünkü burada  özgür karar verebilme mekanizması devreye girecektir.  Öyleki, bir toplum içerisinde yaşarken herkezin yaptığı gibi hemen evlenmek veya yaşım geldi evlenmeliyim diye kurulacak bir kavram değildir.

Evlilik tamamen hazır olunduğunda, sorumluluk hisleri oluştuğunda ve olgunluk seviyesine gelindiğinde yapılacak bir sosyal aktivitedir. Kaldı ki hayat ve hayatın gerçekleri bizi bu yöne doğru zaten ürüklüyor olacaktır. Bu aşamadan sonra evlilik kadermi sorusunun cevabının hangibi olduğuna siz karar verin…