Kilis Evlilik Sitesi

Kilis Evlilik Sitesi

Kilis her ne kadar yabancı bir devlete "Suriye "ye sınır olsa da kendi kültürüne hep sahip çıkmış ve eskiden nasılsa o şekilde muhafaza edilerek bugün de aynı şekilde günlük yaşamda uygulanmaktadır.

Örf ve adetlerin dokusunun sırrı – Kilis Evlilik Sitesi

Yabancı ülkelerde uzun yıllar yaşayan evli çiftler, özellikle çocuk sahibi olduktan sonra, onların eğitimiyle ilgili konulara daha çok yoğunlaşır ve araştırma yaparlar. Evli bayan ya da evli erkek, çocukları olduktan sonra, anne ve babalık görevleri doğrultusunda, çocuklarına kendi değerlerini vermek ister.

Yabancı bir ülkenin kültürünü, asimile olmadan öğretmek ise kolay bir iş değildir. Kilis halkı bunu başarmış ve bu nedenle ilginç bir örnektir. Kilisliler ilginçtir ki Türkçe konuşur ve Arapça da bilmezler. Gelenek ve görenekler için de benzer şey geçerlidir.

Aile içi yaşam, kız-erkek evlendirirken gelenekler, evlenme adetleri, düğün ve sünnet törenleriyle ilgili her şey muhafaza edilmiş ve hepsi Türk örf ve adetlerinin birer parçasıdır.

Kilis Evlilik – Evlenme adetleri önemli bir yer alır

Herkesin hayal ettiği biri vardır hayalinde. Onunla karşılaşmak ve hayalini kurduğu mutlu ve ideal evlilik yaşamak ister. Ona çok değer veren, onu her şeyden çok seven, onu anlayan ve her daim yanında olan bir sevgiliye veya bir eşe kavuşma, gerçek olmasını diledikleri bir istektir.

Evlenmek ister ve evlendikten sonra birlikte paylaştıkları hayatlarına çocuk sahibi olarak renk katmak isterler. Belki de sevgilerinin meyvesini görüp, evlenmekle ne kadar doğru bir adım attıklarını hissetmek isterler. Annelerin babaların da hayalleri vardır. Evlatlarını evlendirmek isterler.

Fakat bunu kendi örf ve adetleri doğrultusunda gerçekleştirmek onlar için büyük önem teşkil eder. Akrabaların ve dostların bu yapılacak evlilik ve düğün hakkındaki görüşlerini önemserler. Gelin ve damat ise kimi zaman bu örf ve adetleri artık demode bulsa da anne ve babanın üzülmemesi için bu isteklerini yerine getirmeyi kabul ederler.

Hatta evlendikten sonra düğünlerinin bu kadar güzel geçmiş olmasına şaşırırlar. Kilisliler için de bu böyledir. Evlenme adetleri tam anlamında uygulanır. Kilisin yıllardır örf ve adetlerini muhafaza edebilmesi büyük gayret ve özene bağlıdır. Bu nedenle de bu duruşları saygıya değer bir başarıdır.