Karaman Evlilik Sitesi

Karaman Evlilik Sitesi

Türkiye’nin 13. büyük ili olan Karaman İç Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. Konya, İçel ve Antalya illeriyle çevirili olan bu güzel ilimizin Bizanslılar zamanında adına Larenda denilmiştir. Ancak Selçuklular bölgeyi ele geçirdikten sonra Karamanoğulları Beyliğinin şehre hâkim olmasıyla birlikte şehre Karaman ismi verilmiştir.

Önemli şahsiyetlerin yetiştiği şehir Karaman ve Evlilik Sitesi

Aynı zamanda Karamanoğullarının bir süre başkenti olmuştur. Karaman birçok ünlü ve tarihte unutulmayan isimlerin yurdu olmuştur. Örneğin ünlü denizci Piri Reis Karaman’da doğmuştur. Yunus Emre, Kazım Karabekir, Kemal Reis, Mevlana, Edebalı gibi pek çok değerli isimler Karaman’da yetişmiştir.

Bu güzel ilimiz tarihi bakımdan önemi bir ilimizdir. Ayrıca Karaman’ın koyunları da meşhurdur. Karaman önemli bir tarım ve hayvancılık merkezi olarak geçit yeri olmuştur.

Karaman Evlilik – Doğal güzelliklerin şehri

Karaman önemli bir ticaret ve sanat merkezidir. Kültürel ve tarihsel zenginliği ile ziyaretçileri her zaman büyülemeyi başarmıştır. Yeraltı şehirleri, mağaraları ve dini merkezleri turistler için hep çekici olmuştur. Yaylaları ve doğal güzellikleri ve yöresel el sanatları şehre orijinallik katmıştır.

Geleneksel eşyalar ise yeni evli çiftlerin evlerini süslemeye devam etmektedir. Evlilik hediyesi olarak dünya evine yeni adım atmışlara alınan hediyeler arasında Taşkale, Şirvan ve Koraş halıları rağbet görmektedir. Karaman’da da geleneklere ayrı bir önem verilmektedir.

Evlenme gelenekleri ise ananeleri bozmadan sürdürülmeye çalışılıyor. Kız isteme, nişan ve düğün yöresel halkın bildiği geleneklere göre devam ettiriliyor. Hayatın dönüm noktası olan evlilik ise hem aileler için hem de yeni çift için heyecan ve mutluluk verici bir olaydır.