Karabük Evlilik Sitesi

Karabük Evlilik Sitesi

Karabük Türkiye’nin Batı Karadeniz Bölgesinde yer almaktadır. Burada evlenmemiş, henüz bekâr olan erkeklere ergen denir. Ergenlerin evlenme yaşları ortalama 20 ila 25 arasındadır. Ayrıca askerliğini yapmamış ergenler evlendirilmez, onlara kız da verilmez.

Ancak evlenme çağı geldiğinde halen evlenmemişse bu bekâr oğlanı üzer. Aynı zamanda annesi de bu durum karşısında çok endişelenir. Bir an önce evlilik hayatına adım atmasını diler. Oğlunu dünya evine sokmak içine evvela babaya bu uygun bir dille anlatılır.

Baba da anneye bir talimat verir ver der ki: Eh, oğlana münasip bir kız arayıver bakalım! Bu saatten sonra anne asıl görevine yoğunlaşır.

Karabük Evlilik Sitesi ve Karabüklü ergenler

Düğün dernek dolaşır, hiçbir fırsatı kaçırmaz. Nerde düğün varsa orada bu bekârın annesi olacaktır. Oğlu adına en büyük muradı evliliktir. Oğlunun mutluluğunu görmektir. Gittikleri bir düğünde münasip bir kız gördükleri zaman, hemen anneler o kıza göz koyarlar.

Vakit kaybetmeden ertesi gün oğlanın annesi komşularını alır ve kızı görmeye giderler. Kız evinde kahveler içilir, sohbetler edilir. Ancak kız kahveyi canı isterse verir. Kız anası kızının yine de hoş görünmesini ister, gelen misafirlere kibar davranmasını bekler. Oğlan tarafı kızı beğense de bu esnada henüz kız istemek geleneklere uygun olmaz.

Kız istenmeye gidilir – Karabük Evlilik

Her yörenin kendi gelenekleri vardır. Her yörede bu geleneklere göre kız istenir. Karabük’te beğenilen kızın evine gidilir, kahveler içilir ve olumlu gelişmeler neticesinde kız istenir. Oğlan babası veya amcası yakınlarına kızı beğendiklerini söyler ve bu kız tarafına ulaştırılır.

Anlaşılan günde kız istenmeye gidilir. Kız isteyene dünür denir, kadına da dünürşe denir. Kıza baklavalar, elbiseler ve farklı hediyeler götürülür. Böylelikle tatlı bir şekilde evlilik yoluna adım atılmış olunur.