Iğdır Evlilik

Iğdır Evlilik Sitesi

Iğdır ilimizde geçen bir efsane vardır. Anadolu’da çok sevilen ve bilinen bu efsane Kerem ile Aslı’nın hikâyesini anlatır. Bu hikâyenin bir bölümü ise Ağrı’da geçmiştir. Kerem dumanın etkisiyle yolunu şaşırınca türkü ile Ağrı dağından yol ister.

Iğdır Evlilik Sitesi: Kerem ve Aslı’nın aşkıyla buluşan

Keşiş’in bağında ise Aslı ile Kerem buluşur. Aslı’nın üstünde sihirli bir kıyafet vardır. Kerem türkü söyledikçe bu entarinin üstündeki düğmelerden biri açılır, diğeri kapanır. Bu durum sabaha kadar böyle devam eder.

Sonunda Kerem öyle bir ah çeker ki bu ah ile ağzından çıkan alevle tutuşup yanar. Bu küllerin başında günlerce ve gecelerce bekleyen Aslı, külleri saçları ile süpürmek istediğinde o da tutuşur ve yanar.

Aslı ile Kerem’in külleri birbirine karışır. Aşkları küllerle savrulsa da bu son demde yine de ayrılmazlar. Evlilik de böyle olmalıdır. İyi ve kötü günde, mutlu ve hüzünlü anlarda, evlilik için atılan her adım ve evlilikte yaşanan her olay birlikte çözülebilmeli. Evlilik fedakârlık ister. İdeal bir ilişki ve seviyeli bir evlilik hayatı için orta yolu bulmak ve empati kurmak son derece önemlidir.

Evlilik Sitesi ve efsaneler

Iğdır ilimizde yaşanan efsaneler öyle güzel ki, aşkın ve sevginin, evlilik için önemi ortaya çıkıyor. Ağrı’da geçen bir başka efsane ise Âdem ile Havva’dan başlar. Rivayet edilir ki Allah’ın yarattığı ilk insanlar, Âdem ile Havva, cennetten kovulmadan evvel Ağrı dağının kuzeyinde bulunan Aras kıyısında yaşarlarmış. Havva anamız yasak meyveyi yemeden evvel Âdem babamızla Ağrı dağı yöresinde mutlu bir şekilde bir hayat sürmekteymiş.