Düzce Evlilik Sitesi

Düzce Evlilik Sitesi

Her toplumun ve yörenin kendine has yaşam tarzı vardır. Kimi yöre halkı daha modern yaşamı tercih ederken kimi yöre halkı ise oldukça geleneksel yaşamaya devam etmektedir. Evlilik ise her yörede çok önemsenen ve geleneklere göre tayin edilen bir sistem içinde gerçekleşir.

Düzce’de evlilik sitesi ve yaşam

Ne kadar modern bir yaşam tarzı da yaşansa hayatın dönüm noktalarından biri olan evlilik için gelenekler ve adetler ağırlığını koymaktadır. Düzce halkı da evlilik için ve genel olarak yaşamlarında Türk kültürüne önem vermektedir. Hatta Düzce ilimiz Türk Kültürü özelliği bakımından çok zengindir.

Yöre mutfağında yine geleneklerin öne çıktığı izlenmektedir. Düzce ilimizin kültürel yemekleri şunlardır: Çerkez tavuğu, Lepsisi, Mamursası ve Halujları. Sadece yemekleriyle yöresel zenginliklerini göstermekle kalmıyor aynı zamanda yöresel el sanatları da dikkat çekmektedir.

Düzce’de yöresel el sanatları ve evlilik sitesi

Düzce’de el sanatları oldukça gelişmiştir. Bunlarla ilgili pek çok iş yeri ve atölye bulunmaktadır. Hatta Tarım Bakanlığına bağlı El Sanatları Kooperatif Merkez Okulu vardır. Özellikle ağaç sanayi gelişmiş olduğundan ağaç üzerine her türlü işlemeler ve estetikler yapılmaktadır.

Ağaçtan yapılan su testileri, sehpalar, çeşitli süs eşyaları vb. bulunmaktadır. Evlilik çağına gelmiş kızların çeyizini ise yine bu yöresel el sanatları süslemektedir. Evlilik, çeyiz olmadan düşünülemez.

Erkek tarafı olsun kızın ailesi olsun, evlenecek kıza mutlaka bir çeyiz hazırlar. Yıllar içinde hazırlanan bu çeyizde mutlaka yöresel el sanatıyla harmanlanmış işlemeler bulunmaktadır.