Diyarbakır Evlilik Sitesi

Diyarbakır Evlilik Sitesi

Diyarbakır evlilik anlayışında diğer şehirlerimize nazaran adetlerimize çok fazla önem verildiği bir şehirdir. Şehrin hemen hemen her yerinde düğün hazırlıklarına çok önem verilir, eskiden beri aileler için bir gurur kaynağı olan bu hazırlıklara aylar öncesinden başlanır ve düğünün çok görkemli kutlanması için tüm tanıdıklar yardım eder.

Diyarbakır’da Evlilik Sitesi: Geleneksel Başlangıçlar!

Diyarbakır evlilik hayatına geleneksel bir şekilde başlamanın ön planda tutulduğu bir şehrimizdir. Yörede yaşayan aileler kızları için çeyiz hazırlıklarına çok erken yaşlarda başlarlar. Düğün günü geldiğinde çeyiz tüm misafirlere ve ailelere gösterilir. Düğünden önce gelin için hamam kutlamaları yapılır, kına gecesi için günler öncesinden hazırlıklara başlanır.

En bilinen Diyarbakır geleneği, gelinin damat evinin önünde testi kırmasıdır. Testi kırıldıktan sonra gelinin önüne bir post serilir, bu postun üstünden geçen gelin damat evine girer. Yeni evli çift için dualar okunur ve iyi dileklerde bulunulur.

Evlilik Sitesi Diyarbakır: Adeta kutsal evlenme gelenekleri ile dolu bir şehir!

Diyarbakır evlilik geleneklerin adeta kutsal olduğu bir şehirdir ve bu yüzden hazırlıklar en iyi şekilde yapılır ve düğün gününde de tüm yöre halkına yörenin en iyi yemekleri ve içecekleri servis edilir.

İki genç tanışıp birbiriyle evlenmeye karar verebiliyor olsalar bile bu yörede tanışma ve karar verme sürecine daha çok aileler karar vermektedir. Halk oyunları açısından zengin bir kültüre sahip olan bu yörede oyunlarda işlenen temalara bağlı olarak nişan ve düğün gibi özel oyunlar yöre halkı tarafından sergilenmektedir.

Bunlardan en bilinenlerine Halay, Harani, Esmer, Lorke ve Delilo denmektedir. Halk oyunları sırasında davul ve zurna ile danslara eşlik edilir ve bu danslar genelde yöreye özgü özel folklor giysileri ile gençler tarafından oynanır.