Alanya Evlilik Sitesi

Alanya Evlilik Sitesi

Alanya, kuzeyinde Toros Dağları ve güneyinde Akdeniz’in bulunduğu küçük bir yarımada üzerinde kurulmuştur. Antik Çağda Pamfilya ve Klikya arasındaki çizgide yer aldığından dolayı bazen Pamfilya bazen de Klikya olarak anılmıştır. Tarihi zenginlikleriyle dikkat çeken Alanya’da surların uzunluğu 6,5 kilometreye kadar ulaşmaktadır.

Alanya Evlilik Sitesi: Hiç uyumayan şehrin modern ve geleneksel çizgileri

Alanya Kalesi denizden 250 metreye kadar yüksektedir, Alanya Evlilik Sitesi. Bir diğer tarihi eseri ise Kızılkule’dir. Limanda bulunan bu ve kentin sembolü olan sekizgen planlı bu eser 13. Yüzyılda Selçuklular tarafından inşa edilmiştir. Tersane ise yine Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından Kızılkule yakınlarına yaptırılmıştır.

Diğer tarihi eserleri ise Ehmedek, Süleymaniye Camii, Bedesten, Darphane, Akbeşe Sultan Mescidi, Andızlı Cami, Sitti Zeynep Türesi, Hıdrellez Kilisesi, Şarapsa Hanı, Alara Kalesi, Alarahan ve Kargı Han’dır.

Bir diğer tarihi eseri ise Kızılkule’dir – Alanya Evlilik Sitesi

Tarihi zenginliklerinin yanı sıra doğanın güzellikleri de hem yerli halkı hem de yılın her dönemi gelen turistleri mest etmektedir. Alanya Evlilik Sitesi modern ve turistik bir yer olduğu kadar geleneklerini de yaşatmaya devam eden yöresel halkıyla bilinmektedir.

Bu evlilik gibi önemli hayat dönemlerinde kendini göstermektedir. Evlilik, her toplumda ve yörede olduğu gibi Alanya’da da kutsal bir müessese olarak algılanmaktadır. Öyle ki, Alanya’da çoğu kez turistlerin ve yerlilerin tanışmaları ve arkadaşlıkları evlilik ile sonuçlandığı yaşanmaktadır. Bazen Alanya’da evlilik yapıp kalan da olmakta, bazen evlilik için yurt dışı da tercih edilmektedir.