Yozgat Arkadaşlık Sitesi

Yozgat Arkadaşlık Sitesi

Eski bir yerleşim yeri olan Yozgat, İç Anadolu ve Karadeniz Bölgesi arasında yer almaktadır. Anadolu Halk Edebiyatının zengin eserlerinin bir çoğu Yozgat ilinden çıkmıştır. Doğa yürüyüşlerini sevenler ve sportif aktiviteler yapmak isteyenler için Yozgat’ta bir çok alan var. Kazankaya Vadisinde rafting, trekking ve Yahyasaray Barajı Gölünde doğa yürüyüşü yapmak idealdir. Ayrıca Gelingüllü Gölü su sporları ve olta balıkçılığı için kullanılabilecek alanlardandır.

Yozgat’ta sportif aktiviteler için bol alanlar var: Yozgat Arkadaşlık Sitesi

Arkadaş grubuyla Yozgat turuna çıkanlar hem buradaki tarihi eserleri ziyaret edebilir hem de sportif faaliyetlerde bulunabilirler. Çamlık Milli Parkı da mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Yozgat’ın yöresel yemekleri ise Testi Kebabı, Tandır Kebabı ve Arabaşıdır. 10-15 Haziran tarihlerinde Yozgat ayrı bir şenliğe ev sahipliği yapmaktadır. Sürmeli Festivali tüm yöre halkını bir araya getiren, arkadaşlıkların kurulduğu, insanların eğlendiği bir şenliktir.

Yozgat Arkadaşlık – Sürmeli kızın öyküsü

Türk Halk Edebiyatının en güzel örneklerinden biri Yozgat’ta yaşanmış olan Sürmeli Kızın öyküsüdür. Sürmeli ise sevdiği kızın gözlerinin güzelliğinden dolayı aldığı hitap şeklidir. Eskiden kızlar güzelliklerine gözleriyle derinlik katarlardı. Genç kızlar dışarı çıkmadan önce gözlerine mutlaka sürme çekerlerdi. Bir bakış ile bir aşk doğardı, bazen de bu kara sevdaya dönüşürdü. Sonra bu kara sevdalar türkü olur, dilden dile söylenirdi. Kara sevdaya düşmüş ya da aşk acısı yaşayan arkadaşlar birbirlerine türkü söyler, bu dertlerini birbirleriyle paylaşarak hafifletmeye çalışırlardı. Bu türkülerin günümüzde de bu kadar benimsenmesindeki neden ise kendimizi bu türkülerde bulmamızdandır. Çünkü yaşadığımız acıyı, özlemi, aşkı anlatır bu türküler. Arkadaşlıklar da bu yüzden herkes için önemlidir. Aşklarını ve sevdalarını birbirlerine anlatıp, hem bir paylaşım hem de dertlerine derman bulmak iyi ve güven veren arkadaşlar sayesinde daha kolay olmaktadır.