Yozgat Arkadaşlık Sitesi

Yerleşim Yeri: Yozgat Arkadaşlık Sitesi

Yozgat, İç Anadolu ve Karadeniz Bölgesi arasında yer alan eski bir yerleşim yeridir. Yozgat ilinden Anadolu Halk Edebiyatının birçok zengin eseri çıkmıştır. Yozgat’ta, doğa yürüyüşlerini sevenler ve sportif aktiviteler yapmak isteyenler için birçok alan bulunmaktadır.

Sportif Aktiviteler İçin Yozgat Arkadaşlık Sitesi

Kazankaya Vadisinde rafting, trekking, Yahyasaray Barajı Gölünde doğa yürüyüşü, Gelingüllü Gölü su sporları ve olta balıkçılığı gibi alanlarla Yozgat’ta sportif aktiviteler için fazlasıyla imkan bulunmaktadır. Arkadaş grubuyla Yozgat turu yapmak isteyenler buradaki tarihi eserleri ziyaret etmeyi ve sportif faaliyetlerde bulunmayı bir arada yapabilir.

Yozgat Arkadaşlık – Sürmeli Festivali

10-15 Haziran tarihlerinde Yozgat, Sürmeli Festivali’ne ev sahipliği yapmaktadır. Tüm yöre halkını bir araya getiren bu şenlik, arkadaşlıkların kurulmasına ve insanların eğlenmesine olanak tanır. Yozgat’ın yöresel yemekleri de görülmesi gereken yerler arasında yer alır, Testi Kebabı, Tandır Kebabı ve Arabaşı gibi.

Türk Halk Edebiyatı’nın en güzel örneklerinden biri Yozgat’ta yaşanmış olan Sürmeli Kızın öyküsüdür. Eskiden kızlar güzelliklerine gözleriyle derinlik katardı, çıkmadan önce mutlaka sürme çekerlerdi ve bir bakışla bir aşk doğabilirdi. Bu kara sevdalar türküye dönüşür ve dilden dile söylenirdi. Arkadaşlar birbirlerine türkü söyler, aşklarını ve sevdalarını anlatıp dertlerini paylaşarak hafifletmeye çalışırlardı.