Tokat Arkadaşlık Sitesi

Tokat Arkadaşlık Sitesi

İsimlerin anlamları vardır. Aynen Tokat ilinin isminde de olduğu gibi. Ancak Tokat ismini nereden aldı diye sorulduğunda karşımıza ilginç bir açıklama çıkıyor. Selçuklu ordusunun kumandanı Bizanslıların "Comano Pontica" adlı kalesiyle ilgili bilgi toplatmak için bir Türk askerini bu kaleye gönderir.

Tokat Arkadaşlık – Türk’ün "tokadı" tarihi belirledi

Ancak bu Türk askeri bu kaleden bilgi almak üzereyken Bizanslı askerler tarafından fark edilir ve etrafı kuşatılır. Rivayete göre tam 20 Bizanslı asker bu Türk askere saldırır fakat buna rağmen her birini birer tokatla sağa sola savurur ve oradan kaçıp kurtulmayı başarır. Tüm bu olayları kale burcundan izleyen Bizanslı komutan ise Türk’ün tokadı buysa silahı nasıl olur diye öyle endişelenir ki, kalenin burçlarına teslim bayrağını çeker ve Selçuklu ordusuna teslim olur. Türk askerinin bu kahramanca savaşı sonrası onun ansına kent "Tokat" adını alır.

Tokat Arkadaşlık – Arkadaş sahibi olmak zenginliktir

Herkesin yeri ayrıdır insan hayatında. Aile, akraba, arkadaş. Hepsine ihtiyaç duyarız, hepsiyle farklı paylaşımlar yaşarız. Akrabalarımızı kendimiz seçmeyiz, fakat arkadaşlarımızı kendimiz seçeriz. Hatta günümüz şartlarına bakıldığında görürüz ki, araya mesafeler girdiği için akrabalarımızı belki bayramdan bayrama görürüz, fakat arkadaş dediklerimizle sürekli bir iletişim içinde oluruz. Arkadaşlık ilişkileri sağlam olanlar daha mutlu ve dengeli bir yaşam sürerler. Yalnız olanlar veya samimi arkadaşları olmayanların mutsuzluğu her haliyle belli eder kendini. Arkadaşlık destek ve güven demektir aynı zamanda. Tokat’ın tarihine baktığımızda arkadaşlık, büyüklere hürmet, küçüklere sevgi, misafirperverlik, yardımseverlik gibi kavramlar hak ettiği değerleri hep bulmuştur ve günümüzde de aynı şekilde benimsenmiştir.