Sivas Arkadaşlık Sitesi

Sivas Arkadaşlık Sitesi

Sivas arkadaşlık bağlarını güçlendirir

Ünlü Cumhuriyet Üniversitesinin bulunduğu Sivas şehri Selçuklular döneminde içinden geçen tüccarlar nedeniyle önemli bir ticaret merkezi kabul edilen, ülkemizin tarihi açısından da önemi büyük olan şehirlerinden biridir. 

Sivas şehri, çevresinde bulunan akarsu zenginliği nedeniyle birçok doğal güzelliği içinde barındırır. Ayrıca şehir içinde bulunan köylerin sayısı da oldukça fazladır. Ülkemizin başka bölgelerine veya başka şehirlerine göç etmiş olan birçok ailenin köyleri Sivas ve çevresinde bulunur. Bu nedenle Sivas şehrinin nüfusu özellikle yaz aylarında artar. Köy yaşantısının bu derece önemli olduğu Sivas arkadaşlık ilişkilerini de doğal olarak bu çevrede şekillendirir. Şehirde bulunan ve üniversitede okuyan gençlerin dışındaki diğer gençler okumak için başka şehirlere taşınsalar da yaz aylarında köylerinde toplanan ve ailelerini ziyaret eden gençler bu vesileyle tanışır ve arkadaşlık bağlarını güçlendirir. 

Sivas şehri coğrafi konumu nedeniyle ülkemizin üç farklı bölgesine dokunmakta ve bu nedenle bu üç farklı bölgenin gelenek ve göreneklerinden etkilenmektedir. Yöresel yemekler ve yöreye özgü müzik ve danslar şehrin her kısmında farklılık göstermektedir. 


Sivas arkadaşlık - üniversite hayatı arkadaşlıkların oluşmasını olumulu yönde etkilemektedir 

Şehrin tarihi açıdan zenginliğinin göstergeleri olan camiler, hamamlar ve medreseler şehrin dört bir yanına dağılmıştır. Şehir gençliğinin daha çok gitmeyi seçtikleri mekanlar Sivas Merkez'de bulunsa da şehrin tek büyük üniversitesinin şehrin biraz dışında olması bu Sivas arkadaşlık edinme alanını genişletmiştir. Gerek üniversitenin çevresinde gerekse şehir merkezinde geleneksel Sivas köy yemeklerinin yapıldığı ve sıklıkla gençlerin rağbet ettiği birbirinden farklı restoranlar bulunmaktadır. 

Birçok sanat ve spor etkinliğinin gerçekleştirildiği Sivas şehri modern şehir hayatıyla geleneksel köy hayatının iç içe geçtiği ve uyum içerisinde sürdürülebilindiği en güzel örneklerden biridir. Köylerde yaşayan aileler birbirlerini uzun yıllardır tanıdıkları için gençler de bu alanlarda kolaylıkla tanışmakta ve dost olmaktadırlardır. Ancak şehir hayatında da geleneklerin sürdürüldüğü bir şehir olarak Sivas arkadaşlık kavramına çok önem verilen şehirlerimizden biri olmaya devam edecektir.