Siirt Arkadaşlık Sitesi

Siirt Arkadaşlık Sitesi

Siirt’te çok fazla mağara bulunur. Bu mağaralardaki kalkerli oluşumlar ilin jeolojik yapısından kaynaklanmaktadır. Araştırmalara bakıldığında eskiden bu mağaralarda yaşam olduğu görülmektedir ve bunlar konut olarak kullanılmıştır. En ünlü mağaralar ise Botan Mağaralarıdır. Sadece mağaraları değil yaylaları ile de Siirt gezilmeye değer yerler arasındadır. Yöre halkının severek gittiği yaylalar arasında Çemikari, Cema ve Herekol yayaları bulunmaktadır.

Siirt Arkadaşlık – Siirt’in kültürel mirası

Siirt’te bulunan Veysel Karani Türbesi ise ziyaretçi akınına uğramaktadır. Veysel Karani Türbesi Baykan Ziyaret Beldesinde yer almaktadır. Her yıl 16-17 Mayıs günlerinde Veysel Karani anılır. Tüm Türkiye’den akın akın insanlar gelir ve bu anma gününde Veysel Karani’nin türbesinde istek ve dilekler dualarla dile getiriler. Siirt aynı zamanda yöresel yemekleriyle de sevilen bir yerdir. Siirt’e özgü yemekler arasında Büryan yemeği vardır ve perde pilav eşliğinde sunulur. Arkadaşlara, eşe dosta alınacak hediyeler arasında Bıttım sabunu, Siirt Battaniyesi, Jirkan kilimi, meyan kökü ve Siirt fıstığı yöreseldir.

Siirt Arkadaşlık – Siirt GapGenç Festivalinde yeni arkadaşlıklar ve diyalog

Siirt için düşünülen GapGenç Festivalin ulusal ve uluslararası bir festival olarak özellikle gençler arasında diyalog gelişmesine destek vermesi amaçlanmıştır. Farklı ülkelerin ve kültürlerin bir araya gelmesi ve festival sonucu yeni arkadaşlıkların ve dostlukların oluşması pek çok olumlu sonuçlar getirmektedir. Arkadaşlıkların hoşgörü, anlayış ve empati üzere bina edildiğini ve farklı kültürlerin kaynaşmasından mutlu tabloların ortaya çıkacağını gençlerin bu festivalde birebir deneyim etmesi amaçlanmıştır. Bu festivalle başlayıp belki yıllarca sürecek bir arkadaşlık sayesinde birbirlerinin sanatsal ve sosyal değerlerini daha yakından tanıma şansları olacaktır.