Rize Arkadaşlık Sitesi

Rize Arkadaşlık Sitesi

Rize, Karadeniz Bölgesi’nin en güzel ve en yeşil şehirlerinden biridir. El değmemiş yayları, ünlü çay bağları ve ahşap çatılı evleri ile donanmış köyleriyle ünlü olan bu şehir aynı zamanda Karadeniz Bölgesi’nin en çok yağış alan bölümünde yer almaktadır.

Rize’de Arkadaşlığın Önemi ve Arkadaşlık Sitesi

Bu nedenle çay üretiminde şehir sıralamasında baş sıralarda gelir. Rize halkı çok sevecen ve çok içtendir. Köy yaşamının daha etkili olduğu bu şehrimizde doğal olarak aile ve arkadaşlık ilişkileri çok kuvvetlidir ve bireyler için çok büyük önem taşır.

Köy halkı senelerden beri birbirlerine yardım etmekte ve bu yardımlaşmanın etkileri Rize arkadaşlık anlayışını da doğal olarak etkilemektedir. Rize şehrinin nüfusu çok kalabalık olmadığı için yörede yaşayanlar birbirleri ile daha kolay tanışma imkanı bulurlar. Şehir merkezinde kurulan büyük pazarlar ya da merkeze yakın köylerde kutlanan yöresel şenliklerde ve özel günlerde tüm şehir halkı bir araya gelir.

Rize: Aile İçinde Arkadaşlık Temellerinin Atıldığı Şehir

Rize halkı için yardımlaşma çok önemlidir ve uzun süreli dostluklar, eski gelenekleri sürdürmeye devam eden köy halkı için aile ilişkileri kadar önemli bir yer alır.

Rize arkadaşlık ilkesinin temellerini genç nesile aile çevresinde aktarır, komşu ailelerin çocuklarıyla tanışan gençler kardeş gibi büyür ve bu sayede sıkı arkadaşlık bağları kurulur. Fakat günümüzde eğitim ve sanatsal faaliyetler amacıyla köy halkı da şehir merkezinde daha fazla vakit geçirmek zorundadır. Bu amaçla gençler, sanat ve spor kulüplerinde, üniversite ve liselerde diğer gençler ile tanışarak sosyalleşme imkanı bulmaktadırlar.