Nevşehir Arkadaşlık Sitesi

Nevşehir Arkadaşlık Sitesi

Nevşehir’e yaklaşık 20 km mesafede bulunan Kaymaklı Yeraltı Şehri çok ilginç ve bir kere olsun gidip gezilmesi gereken nadide yerlerdendir. Tam sekiz katı bulunan bu Yeraltı Şehri’nin tüm odaları birbiriyle bağlantılıdır. Tabii ki Nevşehir bununla da sınırlı değil.

Nevşehir Arkadaşlık – Kaymaklı Yeraltı Şehri adı kadar güzel

Bu beldeye ülkenin her yerinden turistler gelmektedir. Aynı zamanda yurt dışından da çok sayıda turistlerin geldiği bir yerdir. Kapadokya yurt dışında en iyi bilinen yerlerdendir. Burada arkadaşlık başka bir boyutta hayat bulur. Tarihe birlikte dalabilir, doğanın eşsiz güzelliğinde güneşin batışını seyredebilir, sonra geceyi sohbetle eğlenceyle geçirip güneşin doğuşunu izleyebilirsiniz. Doğanın sunduğu manzara herkesi mest edecektir. Daha sonra Damat İbrahim Paşa Külliyesini, Mazı Yeraltı Şehrini, Ayvasil Kilisesini de gezecek kadar vaktiniz olmalıdır.

Nevşehir Arkadaşlık – Rüya gibi bir şehre uyanmak

İç Anadolu Bölgesinde yer alan Nevşehir ilimiz adını Farsça “yeni” anlamına gelen nev’den almış bulunmaktadır. Yazları sıcak ve kurak geçen Nevşehir’in iklimi kışları oldukça soğuk ve yağışlı seyreder. Dört mevsimi de ayrı güzellikte yaşar bu ilimiz. Baharda açan gelincikler ve yabani bademler manzaraya renk katar. Rengârenk balonların gökyüzünde kim bilir hangi âşıkları hangi arkadaşlıkları özgürlüğe uçurduğunu düşünmek bile heyecan vericidir.

Masmavi gökyüzünün gün batımıyla gümüş rengine bürünmesi ile muhteşem sahnelere tanık olan Nevşehir, arkadaşlık kavramına daha derin anlam katıyor. Arkadaşlık huzurdur, güvendir, güzel vakit geçirmektir, mutluluktur… Tüm bunları Nevşehir’in sunduğu eşsiz güzelliklerle birleştirince, ortaya unutulmaz bir sentez çıkıyor. Burası zaten bir hoşgörü ilidir.

Birçok dinlere ev sahipliği yapmış, birçok farklı insanın bir arada hoşgörü içinde yaşamış olduğu bir yerdir. Belki de bu manevi değerleri hala yansıttığı için bu kadar gelip görülesi bir yer olarak birçok insanın gezi listesinde yer almaktadır.