Kastamonu Arkadaşlık Sitesi

Kastamonu Arkadaşlık Sitesi

Kastamonu’nun Azdavay ilçesinde bulunan “Âşıklar Köprüsü” dile gelse, birbirinden güzel aşk hikâyeleri anlatır. Romantik anlara şahit olan, evlilik tekliflerine verilen “evet” çığlıklarına kim bilir kaç kez sahne olan Âşıklar Köprüsü sevginin ve arkadaşlığın simgesi haline gelmiştir.

Kastamonu Arkadaşlık – “Âşıklar köprüsü „sevginin ve arkadaşlıkların sembolü oldu

Bundan 100 yıl önce yapılan bu köprünün hikâyesi burada iki sevgilinin birbirlerine kavuşmasıyla başlamıştır. O kavuşmadan sonra burası aşıkların yeri haline gelmiştir. Özellikle eskiden örf ve adetler nedeniyle kız ve erkeklerin birbirleriyle arkadaşlık etmeleri, tanışmaları pek mümkün olmazdı.

Fakat bir zamanlar bir delikanlı bir güzel kıza sevdalanır. Ancak aileleri bu duruma razı gelmeyince bu iki genç köprüden atlayıp intihara kalkışmak isterler. Bunu duyan aileler hemen bu köprüye koşup gençleri bundan vazgeçirmeyi başarırlar. Aileler bu sevdaya engel olmaktan vazgeçerler ve bu gençler evlenir, iki de çocukları olur.

En güzel arkadaşlıklar burada başlar: Kastamonu Arkadaşlık Sitesi

En güzel rastlantılar, en güzel arkadaşlıklar ve evliliğe giden ilk adım burada başlar: Âşıklar Köprüsü’nün Kastamonu’nda çok özel bir yeri vardır. Gençler arkadaşlarıyla burada buluşur, sevgililer sevdiklerine burada ilan-ı aşk ederler, gelecekle ilgili tozpembe hayaller burada kurulur. Sevgililer günü gibi özel günler için yine burası en uygun mekân olarak tercih edilir.

Köprünün sahne olduğu büyük aşk etkisini belli ki herkes üzerinde bırakmayı başarmıştır. Eski aşkların hikâyesi burada başlamış, fakat günümüzde de birçok arkadaşlıkların burada başladığını anlatanlar var. Köprü üzerinde ilk defa karşılaşıp ve birbirlerine âşık olup evlenenlerin masalsı hikâyelerini kendi ağızlarından dinlemek aşka olan inancı kuvvetlendirmektedir.