Karaman Arkadaşlık Sitesi

Karaman Arkadaşlık Sitesi

Bir zamanlar Karaman da başkaymış. Yıllar önce ve yıllar sonra diye şehirleri de iki kategoriye ayırmak mümkün, insanların hayatını da, arkadaşlıkları da… Zamanla her şey değişiyor, zamanla yeni eski oluyor, bazen de eskiler yenileniyor. Karaman bir zamanlar ünlü Kışla caddesiyle anılırdı. Bugün Beyoğlu’ndaki İstiklal Caddesi kadar etkili ve çekici bir yerdi.

Karaman Arkadaşlık: Hükümet – Kışla Caddesinde arkadaş arama

Gençlerin buluşma adresi, arkadaşların bir araya geldiği, yeni arkadaşlıkların oluştuğu, yeni aşkların doğduğu ve yeni sayfaların açıldığı bir adresti. Burada ikamet edenler genelde zenginler ve memur kesimden oluşurdu. Kaldırımları Ermeni ustalar tarafından yapılmış bu caddelerde aileler mutlu yüzlerle ve en güzel kıyafetleriyle gezmeye çıkar, biraz da boy gösterirlermiş. Bu caddeler acaba kimlere akşam gezmesi, kimlere arkadaş, hangi mutlu anılara sahne olmuştur ve kim bilir kaç tane hüzünlü gözlere şahitlik etmiştir. Tarih bilinmezleri yazdığı için bu kadar ilgi çekiyor olabilir. Tarih her şeyi gün ışığına çıkarmadığı için merak ediliyor olabilir. Eskiye ait ne bir mimari eseri ne de yazılmış bir anısı olmasa da Kışla Caddesi gizemini koruyama devam edecektir.

Karaman’da arkadaşlık ve sosyal hayat

Günümüzde arkadaşlarla bir araya gelindiğinde belki bir kafeye belki de vizyondaki yeni filmi izlemek için sinemaya gidilir. Oysa Karaman’a sinema 1960’lı yıllarda gelmiş ve o zaman arkadaşlık nedir denince akla ilk gelen birlikte sinemaya gitmek olurmuş. Zamanın en büyük eğlence ve kültür aracı olarak kabul görmüş. Sinemaya kız veya erkek arkadaş ile gidilirdi. Film izlerken ay çekirdeği çitlemek modaydı. Film bittikten sonra ise her yer ay çekirdeği kabuğu olurdu.