Iğdır Arkadaşlık Sitesi

Iğdır Arkadaşlık Sitesi

Iğdır ilimiz Doğu Anadolu Bölgesinin Erzurum-Kars bölgesinde bulunmaktadır. Bu ilin coğrafi açıdan en belirgin özelliği ise ülkemizin üç ülke ile sınır kapısı olan tek il konumunda olmasıdır. Eşine ender rastlanabilecek güzellikte bir doğaya sahip olan Iğdır Türkiye’nin en büyük dağlardan birini sahiptir.

Iğdır Arkadaşlık en az Ağrı Dağı kadar görkemli olmalı

Dünyada da sayılı dağlar arasında yer alan dağ Ağrı Dağı’dır ve 5137 metre yüksekliğindedir. Sivri tepeleri ise buzullarla kaplıdır. Ağrı’da bulunan İshak Paşa Sarayı ise sarp kayalar üzerine kurulmuş ve kartal yuvasını andırmaktadır.

Bu sarayın 116 odası bulunmaktadır. Ağrı’da arkadaşlık ve dostluk kavramlarının yeri ise en az Ağrı dağı kadar görkemli ve değerlidir. Her şeyin tazesi, dostluğun ve arkadaşlıkların eskisi diye boşuna demiyorlar. Arkadaşlık ve ideal ilişki için özveride bulunmak ve bazı kusurlarını görmemek de gerekli.

Ayrıca kusursuz dost arayan, dostsuz kalır ifadesi ise, arkadaşlık hemen bitecek kadar basit olmamalı ve uzun yıllara dayalı paylaşımlar gerektiren bir dayanışma olmalıdır anlamı da taşımaktadır.

Iğdır’da arkadaşlık ve mutfak lezzeti

Iğdır’da arkadaşlık ortamlarında buluşmak elbette sevgiyle kurulan sofralardaki sohbet ve paylaşımlardan geçer. Bu güzel ilin damak tadı pek güzeldir. Mutlaka denenmesi gereken lezzetler ise Abdigör köftesi, gosteberg eti, saç kavurması ve alabalığıdır.

Kendine özgü yöresel hazırlanışı ve sunuşu vardır. Tatlı ve sağlıklı bir enerji deposu için Türkiye’nin en güzel balının yetiştiği Iğdır’da çiçek balını denemek lazım. Bin bir renk ve çeşitli kokulardan elde edilen bu bal her derde deva olacaktır. Ayrıca hengeli erişte, kuymak ve kete de çok lezzetlidir.