Erzurum Arkadaşlık Sitesi

Erzurum Arkadaşlık Sitesi

Ülkemizin en soğuk şehirlerinden biri olan Erzurum şehri kış turizminin en önemli merkezlerinden biridir. Palandöken Dağı her sene kış aylarında Türkiye’den ve dünyadan çok sayıda spor severe ev sahipliği yapmaktadır. Bu nedenle 2011 yılında gerçekleşecek olan 25. Dünya Kış Oyunları’nın Erzurum şehrinde yapılmasına karar verilmiştir. Şehrin çevresinde bulunan ünlü kaplıcalar ve Tortum Şelalesi de bu bölgeye gelen turistlerin en çok ziyaret ettikleri yerler arasında gelmektedir.

Erzurum arkadaşlık ne kadar önemli olduğunun gösterir

Erzurum arkadaşlık ve aile ilişkileri, gelenekleri, yöresel yemekleri ve insanların günlük yaşantısı konusunda doğal olarak bölgenin kış aylarında çok soğuk olmasından ve bu ayların köy halkı için zorlu geçmesinden dolayı etkilenmektedir. Özellikle şehrin köy kısımlarında yaşayanlar için kış ayları bir hayli zordur ve çoğu zaman kar yağışı yüzünden kapanan yollar nedeniyle köylere ulaşım imkansız hale gelmektedir.

Bu nedenle köy halkı özellikle kış aylarında birbirine daha çok yardım etmekte ve evlerinde ya da köy kahvelerinde ortak etkinlikler düzenlemektedir. Bu toplantılarda köy halkı eski şairlerin şiirlerini okur, türkülerini söyler ve yörenin ünlü yemeklerini yer. Erzurum yöresinin en ünlü yemekleri birbirinden farklı türde hazırlanan dolmaları ve çorbalarıdır. Ancak şehir merkezi için durum daha farklıdır; kış aylarında şehre spor yapmak için gelenler ile birlikte nüfus artar ve etkinlikler fazlalaşır.

Erzurum’da Arkadaşlık, Aile, Dostluk ve Yardımlaşma Önemlidir

Erzurum arkadaşlık, aile, dostluk ve yardımlaşma gibi kavramlara çok önem verilen bir şehirdir. Zor zamanlarında her aile çevre ailelere yardım eder, arkadaşlık ve dostluk bağlarını asla koparmaz. Örf ve adetler yöre halkı için çok önemlidir, tarih boyunca süre gelen deyimler, şiirler, hikayeler, türküler ve yöresel danslar tüm Erzurum yaşayanları tarafından bilinir ve nesilden nesile aktarılır.