Elazığ Arkadaşlık Sitesi

Elazığ Arkadaşlık Sitesi

Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Elazığ ilimizin kent merkezinin tarihi oldukça eskidir. Elazığ insanına ise “Gakkoş ” ya da “Gagkoş” denir. Gakkoş dost, mert, yiğit, arkadaş anlamına gelmektedir. Gakkoşun ne demek olduğu saygı, sevgi, güven, samimiyet gibi daha bir sürü anlamlı ve değerli ifadelerle anlatılır. Arkadaşlık da zaten bu temel kurallar üzerine kurulmaz mı? Arkadaş güvenilir olmalı, her zaman rahatlıkla desteğine ve ilgisine ulaşabilecek biri olmalıdır.

Elazığ Arkadaşlık – Gakkoşların şehrinde arkadaşlıklar dürüstlük üzerine kurulur

Elazığ insanları gakkoş kavramını hakkıyla taşıyorlar. Bu yörede insanlar birbiriyle dayanışma içinde olmaktan memnunlar. Yardım etmek ve samimi davranmak herkesin herkesten gördüğü veya beklediği muameledir. Elazığ’da arkadaş bulmak belki de diğer illere göre daha kolay olabilir. İnsanlarının bu lakaba layık görülmeleri güven duygusu oluşturabilir. Arkadaşlık ciddi birlikteliğe gidecek kadar saygın ve yoğun yaşanabilir.

Elazığ Arkadaşlık – Misafirperverliğin en güzel örneği ve Mumlu Dans keyfi

Elazığ’a gidip de dönmeden görmek gerekenler listesi şu şekilde sıralanabilir: her şeyden önce misafirperver insanlarıyla konuşmadan tanışmadan dönmek büyük hata olur. Dünyaca ünlü olan ver herkesçe bilinen ‘Çayda Çıra Oyununun’ ya da bir başka değişle Mumlu Dansı mutlak izlemek gerekir. Aynı şekilde Kürsübaşı programı da izlenmeye değecektir. Yüzmeyi seviyor ve iyi biliyorsanız mutlaka doğa harikası Hazar Gölünde yüzmek lazım. Batak Şehrini, Keban Barajını ve Karakoçan Kaplıcalarını da Elazığ’a gitmişken görmek ve değerlendirmek gerekir. Tabii ki bu ilin de mutfak lezzeti tatmaya değer. Çedene Kahvesi, Orcik Şekeri ve Ağın Leblebisi hem tadılmalı hem de hediyeli eşya olarak arkadaşlara alınmalı. Dahası da var: Elazığ’a gidip herkesin bu özel ili keşfetmesi ve güzelliklerini bilmeyenlerle paylaşması gerekir.