Diyarbakır Arkadaşlık Sitesi

Diyarbakır Arkadaşlık Sitesi

Diyarbakır, ülkemizin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan ve bu yöre içinde de büyük öneme sahip olan bir şehrimizdir. Zengin tarihi ve zorlu iklim şartları ile bu şehir hem coğrafi açıdan hem de tarihsel açıdan bir çok güzelliği bünyesinde barındırır.

Diyarbakır arkadaşlık kavramının gençlere erken yaşta öğretildiği bir şehir

Yöreye özgü birbirinden farklı ve güzel yemekleri tüm ülkemiz tarafından bilinmektedir. Ayrıca sahip olduğu camiileri, kiliseleri, hamamları, hanları ve kervansarayları her sene birçok farklı alandan ziyaretçiyi şehre toplamaktadır. Ülkemizin en büyük üniversitelerinden biri olan Dicle Üniversitesi de Diyarbakır şehrimizde yer almaktadır.

Üniversitenin bu kadar büyük olması şehrin genç nüfusunu da doğal olarak artırmaktadır. Üniversitede çeşitli çalışmalar ya da araştırmalar yapmak için ülkemizin diğer şehirlerinden de bir çok eğitim görevlisi Diyarbakır’ı ziyaret etmektedirler.

Diyarbakır’da Arkadaşlık İlişkileri Kutlamalarla Güçlenir

Şehir yaz aylarında aşırı sıcaklar ile boğuşmasına rağmen her mevsim eğlenceler ve kutlamalar düzenlenmektedir. Şehir gençleri bu kutlamalarda tanışma şansını yakaladığı için Diyarbakır arkadaşlık ilişkilerinin bu sayede güçlendiği bir şehrimizdir. Bayram kutlamaları ve mevsim eğlenceleri şehrin vazgeçilmez etkinliklerini oluşturur.

Ayrıca çok zengin bir mutfağa sahip olmasından dolayı her mevsim birbirinden güzel yemekler ailelerce birlikte yapılarak, kutlamalarda misafirlere sunulmaktadır. Eski köy adetleri Diyarbakır şehrimizde hiç unutulmamıştır, bu yüzden köklü ailelerin gelenek ve görenekleri sürdürebilmeleri ve korumaları için Diyarbakır arkadaşlık kavramının gençlere erken yaşta öğretildiği bir şehir olmuştur.

Diyarbakır arkadaşlık ve dostluk konusunda birbirini koruma, emeğe destek olma ve yardımlaşma görevlerinin son derece önem verildiği bir şehirdir. Özel günleri hala geleneksel bir biçimde kutlayan Diyarbakır halkı bu günlerde bir bütün halinde hareket eder.