Bilecik Arkadaşlık Sitesi

Bilecik Arkadaşlık Sitesi

Bilecik ili gelenek ve göreneklerine bağlı bir ilimiz de olsa artık önceleri olduğu gibi aile baskısıyla değil genç kız ve erkeğin birbirini beğenip arkadaşlıkları sonucu evlenmelerinin gerçekleşmesiyle başlamıştır. Aileler erkeğin evini geçindireceğine güvendikleri zaman, oğullarının sevdiği kızla ciddi arkadaşlık etmesini ve sonucunda evlenmesini desteklerler.

Bilecik iyi ve kötü günde beraberlik demek

Bilecik’te nişan ve düğün adetleri neyse onlar uygulanır fakat nişan da düğün de eğlencenin doruğuna arkadaşların katılımıyla ulaşır. Arkadaşlık iyi ve kötü günde gösterdiği destekle ölçülür. En mutlu gününde arkadaş diye inandığın insanların yanında bulunmaması ise ideal ve mutlu güne gölge düşürebilir.

Bilecik’te insanlar arkadaşlık kavramı olsun akrabalık ilişkileri olsun değer yargılarını yüksek tutmayı devam ettirmeyi başarmışlardır. Örneğin özel günlerde veya dini bayramlarda da gelenekler yaşatılır ki bu geleneklerin nesiller boyu aktarılması ve yaşanması sağlansın. Arkadaşlık, akraba bağları ve ailelerin sevgi üzerine kurulu birlik beraberliği bu şekilde pekiştirilir.

Bilecik’te bölgenin en donanımlı ve en geniş kongre ve kültür merkezi bulunuyor

Kendi insanına, kendi değerlerine ve kültürüne sahip çıkan bir belediye anlayışı hâkim bu bölgede. Osmanlı el sanatları, ahşap boyama, kumaş dokuma gibi farklı el sanatları kursu ile ilgili herkes bu kültür merkezinde yeteneklerini gösterebilecektir. El emeği ve göz nuruyla üretilen bu değerleri eşyalar hak ettiği yeri buluyor.

Bilecek gelecekte adını buz pistiyle de andıracaktır. Çalışmaların devam ettiği buz pisti yakın zamanda açılış yapacaktır. Arkadaşlarla veya aileyle çok keyifli ve sportif aktivasyonlar yaşanabilecek bir mekân olacak. Özellikle küçük illerde arkadaşınızla ne yapacağımız, vaktimizi nasıl değerlendireceğimiz konusunda bazı sıkıntılar söz konusu olabiliyor. Ancak belediyenin bu konulardaki hassasiyetleri bu sorunu da çözüyor.

Bilecik’te olduğu gibi arkadaşlık artık sıkıcı değil, sanat merkezlerinde veya spor merkezlerinde canlanacak. Yeni arkadaş bulmak da bu şekilde daha kolay olacak. Arkadaşlık ve arkadaşların verdiği samimiyet, güven ve sevgi duyguları her insanın ihtiyacı olan temel bir istektir. Mutlu bir hayat için de önemi yadsınamaz.