Aksaray Arkadaşlık Sitesi

Aksaray Arkadaşlık Sitesi

Aksaray’ın 6 tane ilçesi vardır. Bunlar Ağaçören, Eskil, Gülağaç, Ortaköy ve Sarıyahşi’dir. Aksaray kuzeyinde Kırşehir, güneyinde Nevşehir, güney doğuda Niğde ve kuzey batıda Ankara, batı ve güneyinde ise Konya ile sınırdır.

Tuz gölünde Aksaray arkadaşlık şeker tadında

Türkiye’nin ikinci büyük gölü olan Tuz Gölünün güneydoğusunda yer alan Aksaray ilinin yeryüzü şekli eski volkanik dağların lavlarıyla meydana gelen platolar ve ovalardan oluşmaktadır. Yazları sıcak ve kurak geçen Aksaray iklimi kışları soğuk ve karlı geçmektedir.

Aksaray Arkadaşlık ve birlikte yöresel yemekleri tatmak

Aksaray’da en meşhur yemekler bamya çorbası, çörek, şepe, kuskus, dolma mantı, erişte, soğanlama, sarığıburma, höşmerim ve mayalıdır. Alabalığın en lezzetlisi ise Helva Dere’de yenir. Bu yörenin lezzetlerini tattıktan sonra arkadaşlık sevgisini pekiştirmek için bir hediye almak iyi bir fikir olacaktır.

Örneğin Aksaray’ın Taşpınar ilçesinde bugün de devam eden Türk halı dokumacılığının güzel eserlerinden alınabilir. Taşpınar halıları günümüze dek özelliklerini korumuştur. Ayrıca iplerin renklendirilmesinde doğal boya kullanılmaya özen gösterilmektedir.

Aksaray’ın bir başka özelliği ise tarihi ve doğal güzellikleri ile ön plana çıkmaya başlaması ve doğal plato özelliği sayesinde son yıllarda çok sayıda film çekimine ev sahipliği yapmasıdır. Dönem filmleri için ideal bir ortam sunan Aksaray uygun özellikler sunduğu için rağbet görmektedir.