Ağrı Arkadaşlık Sitesi

Ağrı Arkadaşlık Sitesi

Ağrı dağı heybetli duruşu ve ihtişamıyla dillere destan bir dağdır. Türkiye’nin en büyük dağıdır aynı zamanda. Hatta vaktinde Marco Polonun bu dağa çıkmanın mümkün olmadığını söylemesi geçerliliğini çoktan yitirmiştir. Yüksekliği 5165 metre olan bu dağa ilk defa 1829 yılında Prof. F. von Parat başarıyla tırmanmıştır.

Ağrı: Marco Polo yanılmış, biri dağa tırmanmayı başarmış

Kış tırmanışlarının oldukça zor, fakat bir o kadar da zevkli olmasına rağmen en uygun zaman yaz aylarıdır. Bir süre için bu dağa tırmanış yasaklanmış olsa da Dağcılık Federasyonunca bir grup dağcıya izin verildikten sonra bu yasak kaldırılmıştır.

Türkiye’nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı dağcıların ve serüven meraklılarının hep ilgisini çekmeyi başarmıştır. Hatta hakkında nice hikâyeler, türküler ve efsaneler vardır.

Gelenekler arkadaşlık ilişkilerinde de ön plana çıkıyor

Ağrı Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan bir ilimizdir. Birçok medeniyete sahne olan Ağrı’da bu çeşitlilik insanların yaşam tarzına da kısmen yansımıştır. Ancak bölge halkının yaşantısını yine de yoğun bir şekilde gelenekler belirlemektedir. Arkadaşlık ilişkileri, evlilik töreleri, akrabalık ilişkileri gibi sosyal hayata dair her şey burada diğer illerimize göre daha yoğun yaşanmaktadır.

Ancak hem hayat şartlarından dolayı hem de özellikle yeni nesillerin büyük şehirlere olan merakından dolayı Ağrı ilimiz sürekli göç veren bir yerdir. Ağrı aynı zamanda hem tarihiyle, hem de özellikle Ağrı dağının efsaneleriyle turizm alan bir kenttir. Aynı zamanda dağcılık ve kış sporlarına elverişlidir. Dağcılık grubuyla ya da arkadaşlarla birlikte Ağrı’da unutulmaz deneyimler edinmek yılın her ayında mümkündür.