Hayır diyebilmek

Bu sizin hayatınız ve nasıl yaşamak istedeğiniz sizle ilgili. İlişkileriniz olsun, hobileriniz, işiniz ya da ilgi alanlarınız olsun, tüm bunları hayal etmek, tasarlamak ve hayata geçirmek size bağlı. 

Değerlerinizle, yeteğeniz ve becerilerinizle bağlantılı anlamlı ve tatmin edici, diğerlerinin de refahını destekleyen bir hayat kurabilirsiniz. Her şey vaktinizi nasıl geçirmeyi seçtiğinize bağlı.

 

"Hayır" demek cesaret ister. Bir başkası tarafından onaylanmama ya da hoşlanılmama endişesi tanışamadan ya da başkalarına yardım etme arzusu taşımadan"hayır" demek gerçekten zor! İnsanlar aidiyet hissini paylaşırlar, ve başka bir insana "hayır" demek, reddedilme riskini ya da ait olmama riskini taşır. 

 

Fakat "hayır" demek aynı zamanda özgürleştirir de. Zamanımızı, enerjimizi ve paramızı bizim için anlamı olmayan durumlara ve insanlara harcamaktan kurtarır bizi.

 

İnsanların buluşma ihtiyacını "evet" karşılarken ayrışma ihtiyaçlarını da "hayır" karşılar. Hep "evet" demek durumunda kalmak hep buluşma durumunda olmayı gerektirir. Oysa ki zaman zaman yanlız kalmaya, özgürleşmeye, fikirlere karşı çıkmaya ihtiyacımız vardır. Diğer kişilerin onayının hepimizin hayatında önemli bir yere sahip olması kuşkusuz ki bir gerçektir. Peki kendi kendimize verdiğimiz onay da aynı öneme sahip değil midir? 

 

"Hayır" demeye başlamak, hayatımızın daha tatmin edici olabilmesinin ilk adımıdır. Bir şeye hayır demek, diğer bir şeye evet demektir. Gece dışarıya çıkmaya "hayır" diyorsanız evde sessiz bir gece geçirmeye "evet" diyorsunuzdur. Film izlemeye "hayır" demek, belki de dışarıda bisiklet sürmeye "evet" demek olabilir. 

 

Özellikle içinde yaşadığımız toplumun "hayır" kabul etmeyen bir toplum olması, bizim hayır dememizi daha da güçleştirmekte. Bizim için değerli ve önemli diğer kişilerin beklentileri ve istekleri hayatımızı kuşatabilir. Ve içinde bulunmak istemediğimiz durumlara sokabilir. 

 

Hayır deme cesaretini göstermeye başlamak için 4 tüyo

 

1. "Hayır" demek için pratik yapın. 

Kendinizden emin ve güvenli bir şekilde söylemeye çalışın. Aynanın karşısına geçerek yüksek sesle söyleyin, ve size verdiği gücü ve rahatlamayı hissedin. 

 

2. Öncelikle küçük ve önemsiz durumlarda hayır demeye başlayın.

Mesela yolda size ısrarla bir şey satmaya çalışanlara ya da anket yapmaya çalışanlara hayır deyin. Birisini hayalkırıklığına uğrattığınıza tanıklık edin. 

 

3. Gerçekten neye "Evet" demek istediğinizi tanımlayın. 

Eğer ne istediğinizi bilmek sizin için zorsa, herhangi bir durumda istemediğiniz şeylerin bir listesini yapın. Ve bu istemediklerinizi, istediklerinizi listelemek için kullanın. 

 

4. Kendinize hatırlatın. 

Bu sizin hayatınız. İstediğiniz şekilde kurmak sizin elinizde!

Paylaş:
FriendFeed'de Paylaş

Diğer Makaleler

Ayrılma ilk yardım çantası

Hayatımızdaki kararları verirken kendimizi dinlememiz gerekirken yakın çevremizin etkisinden de kurtulamıyoruz çoğu zaman. Bu da birçok karmaşaya yol açıyor ilişkilerimizde. devamı

Yaş farkı fark eder mi?

İlişkilerde yaş farkı, düzeni ve uyumu ne kadar etkiler? Genelde erkeklerin ve kadınların çoğunun bu konuda kalıp yargıları vardır. Oysa günümüzde bir çok ilişkide görüldüğü gibi ... devamı

Utangaçlıktan kurtulmak için 4 basit egzersiz

Kendinizi utangaç olarak mı tanımlarsınız? Endişelenmeyin, çünkü utangaçlık zannettiğinizden daha çok insanın müzdarip olduğu bir şey. Kendine çok güvenen insanlar bile tanıdık olmayan ve değişik durumlarda şaşırtıcı derecede utangaç olabilirler. devamı

 
yukarı