Düşünceleriniz sizi hapsetmesin

Düşünceleriniz sizi hapsetmesin

"Yarattığımız dünya düşüncelerimizin ürünüdür, düşünce şeklimizi değiştirmediğimiz sürece dünyayı değiştiremeyiz." Albert Einstein

Düşüncelerimiz zannettiğimizden daha güçlü. Bu harika bir şey olabilir. Aynı zamanda bizi sakatlayan, felç eden, daha çok acıya sebep olan ve ileri gitmenizi engelleyen bir şey de olabilir.
Bu makalede düşünme şeklimizde hepimizin sık sık yaptığı bazı yaygın hatalardan bahsedeceğim. Ve bunları nasıl değiştirip geliştirebileceğimizi tartışacağım.

1.    Fazlaca düşünmek

Her şeyi en küçük ayrıntısına kadar o kadar çok düşünürsünüz ki en sonunda zihninizde kocaman bir hale gelmişlerdir. Bu da harekete geçmenizi engeller. Bu derece ince düşünmek çoğu zaman negatif yönlerin daha çok ortaya çıkmasını beraberinde getirir.

Bu konuda ne yapılabilinir? Şimdiki zamana odaklanmayı deneyin, anı yaşamak, fazla düşünmeyi minimuma indirebiliyor. Düşünmeyi bir araç olarak görün, düşüncelerinizin sizi kontrol etmesine izin vermeyin. Zihninizde genel bir resim oluşturun.

Kendinize kararlarınız için zaman kısıtlaması koyun. Mesela bir şeyi düşünmek ve karar vermek için günler harcayacağınıza iki saatinizi ayırın. Bu konuyu sadece iki saat düşünün. Ve karar verdiğinizde kendinizi ödüllendirin.

2.    Her şeyi siyah ve beyaz görmek

Hayatı olduğu gibi, yani karmaşık bir halde görmek yerine her şeyi siyah ve beyaz görmeye başlamış olabilirsiniz. Siz haklısınız ve bir başkası haksız. Bu yol çok iyi ve diğer yol çok kötü. Her şey o ya da bu şekilde. Başka türlüsü yok, tonlar ve grilerin olmadığı bir yoldasınız.

Bu düşünce şekli de sizi engelleyebilir. Her şey daha zor gelebilir. Çünkü iki uçlu bir hayat yaşamak sizi kısıtlayabilir ve kendi zihninize engeller koymanıza neden olur. Bu da gereksiz bir mutsuzluğu beraberinde getirebilir.
Bu konuda ne yapılabilinir?

Diğerlerini anlamaya çalışın. Sadece kendi bakış açınıza sarılmanız ve bunu savunmanız görüşünüzü dar kılabilir. Diğerlerinden öğrenecek çok şeyiniz olduğunu unutmayın. Her zaman haklı olmamak konusunda kendinizle barışık olun. Her zaman haklı olduğunuzu düşünmek sizi bir yanılsama içinde yaşatır. Haklı olmadığınızı bilmek sizi güçsüz kılmaz, tam tersine daha güçlü ve rahat olmanızı sağlar.

3.    Dünyanın sizin etrafınızda döndüğünü düşünmek

Diğer insanların hakkınızda ne düşündüğü konusunda çok endişelendiğinizde bu endişe sizi paralize edebilir. Tüm hareketlerinize çok dikkat etmeniz ve onları çok düşünmeniz en sonunda hareketsiz kalmanızı beraberinde getirir. Aynı şekilde kendinizle çok alakalı olmanız ilişkilerde kendinize odaklanmanıza sebep olabilir.
Bu konuda ne yapılabilinir?

Kendinize fazla odaklanmaktansa sizi çevreleyen insanlara odaklanın. Onları dinleyin ve onlara yardım edin. Bu kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Paylaş:
FriendFeed'de Paylaş

Diğer Makaleler

Yaş farkı fark eder mi?

İlişkilerde yaş farkı, düzeni ve uyumu ne kadar etkiler? Genelde erkeklerin ve kadınların çoğunun bu konuda kalıp yargıları vardır. Oysa günümüzde bir çok ilişkide görüldüğü gibi ... devamı

Arkadaşlar ilişkiyi sabote ederler mi?

Hayatımızdaki kararları verirken kendimizi dinlememiz gerekirken yakın çevremizin etkisinden de kurtulamıyoruz çoğu zaman. Bu da birçok karmaşaya yol açıyor ilişkilerimizde. devamı

Ve Aşk

Aşık olduğumuzda bazı şeyler olur. Önce aşık olduğumuz kişi “özel bir anlam” kazanır. “Aşk bir kadınla öteki kadın arasındaki farklara fazla önem vermektir.” Gerçekten de bunu yaparız. Bir kişi üzerine odaklanırız. Sevmediğimiz özelliklerin gözardı edilip sevdiğimiz özelliklerin daha çok gözümüze çarptığı bir dönemdir. devamı

 
yukarı